Menu
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section.

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

We have also provided a Register of Governor Interests and an Annual Statement of Issues for your information.

 

Our governing body does not operate a committee structure. We meet as a full board  twice a term. All governors have specific roles and responsibilities and undertake school visits linked to these roles. In addition if there is a need, a task group of a smaller number of governors is set  up.

Mr L Greatorex Chair of Governors

Mr D Dunkley Vice Chair of Governors

Vacancy (co opted)

Mr L Owen (LA governor)

Vacancy (parent governor)

Mr D Smeaton (parent governor)

Mr M Latham (parent governor)

Mrs K Hanson headteacher

Mrs L Fletcher (staff governor)

Mrs J Banks (co opted)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KINGSBURY PRIMARY SCHOOL

 

REGISTER OF ATTENDANCE

GOVERNORS’ MEETINGS

SEPT 2018/19

 

 

FULL

FULL

FULL

FULL

FULL

FULL

Name

03/10/18

21/11/18

23/01/19

13/03/19

01/05/19

03/07/19

Mrs J.Banks

Present

Present

Present

Present

Present

Present

Mr D. Dunkley

Present

Apologies

Apologies

Present

Present

Apologies

Mr M. Eade

Present

Present

Present

Present

Present

Retired

Miss L. Fletcher

Present

Present

Present

Present

Present

Present

Mr L. Greatorex

Present

Apologies

Present

Present

Present

Present

Mrs K. Hanson

Present

Present

Present

Present

Present

Present

Mr M. Latham

Present

Present

Present

Present

Present

Present

Mr L. Owen

Present

Present

Present

Present

Present

Present

Ms K Tomlinson

Apologies

Present

Present

Present

Apologies

Apologies

Mr D Smeaton

 

 

 

Present

Apologies

Present

Kingsbury Primary School Governors

(As at September 2018 including Governors who have served in past 12 months)

 

Title

Forename

Surname

Governor

Type

Method of

Appointment

Position on

Gov Body

Date

Appointed

Date Appointment

Expires

Position on other Gov

Body

Voting Rights

Mrs

Janice

Banks

Co-opted

Governing Body

Governor

01/09/2015

31/08/2019

No

Yes

Mr

Dave

Dunkley

Co-opted

Governing Body

Vice-Chair

01/09/2015

31/08/2019

No

Yes

Mr

Martin

Eade

Co-opted

Governing Body

Governor

01/09/2015

31/08/2019

Governor at Wood End

Yes

Miss

Lisa

Fletcher

Staff

Staff Election

Governor

06/11/2012

05/11/2016

No

Yes

Mr

Lee

Greatorex

Co-opted

Governing Body

Chair

01/09/2015

31/08/2019

No

Yes

Mrs

Karen

Hanson

Headteacher

Ex Officio

Head

 

 

No

Yes

Mr

Matthew

Latham

Parent

Parent Election

Governor

07/10/2016

06/10/2020

No

Yes

Mr

Marcus

O’Brien

Parent

Parent Election

Governor

07/10/2016

06/10/2020

No

Yes

Mr 

Les 

Owen

LA

Gov Body

Governor

26/06/2017

25/06/2021

No

Yes

Miss

Katie

Tomlinson

Parent

Parent Election

Governor

08/03/2018

02/03/2022

No

  Yes
  Mr   David Smeaton Parent   Parent Election Governor  13/03/2019 12/03/2023   No   Yes

 

 

KINGSBURY PRIMARY SCHOOL GOVERNING BODY

 

 

The Governing Body of Kingsbury Primary School was reconstituted in September 2015. Governors are local people who bring their interests and experience to support the school. They are volunteers and are always happy to listen and talk about any matter related to the school and the children.

 

The Governing Body works closely with the Headteacher and staff of the school. It meets twice termly to discuss and make decisions on a variety of matters such as the curriculum, buildings and finance. It is also responsible for the appointment of new staff. Minutes of all Governors’ meetings are available to parents on request.

 

You can contact any of the school governors via the clerk, Clare Patterson on 01827 872275 or at clarepatterson@warwickshire.gov.uk

 

 

GOVERNING BODY 2018/2019

 

PARENT GOVERNORS (3)

Matthew Latham (Maths) 3/5/16 to 2/5/20

Ms Katie Tomlinson           8/3/18 to 7/3/22

Mr David Smeaton               13/03/19 - 12/03/23

 

L.A. GOVERNORS (1)

 

Les Owen (English governor)  27/6/17 to 26/6/21

 

STAFF GOVERNOR (1)

 

Miss Lisa Fletcher 16/20

 

HEADTEACHER (1)

 

Mrs Karen Hanson 

CO-OPTED GOVERNORS (4)

 

Mr Martin Eade (Finance) (Safeguarding governor) 1/9/15 to 31/8/19

Mr Lee Greatorex (Chair/Health & Safety)             1/9/15 to 31/8/19

Mr Dave Dunkley (Vice-Chair/Attendance)              1/9/15 to 31/8/19

Mrs Janice Banks (S.E.N.)                                        1/9/15 to 31/8/19

 

Picture 1
Picture 2

TERMS OF OFFICE AND RESPONSIBILITIES

TERMS OF OFFICE AND RESPONSIBILITIES 1

INSTRUMENT OF GOVERNMENT

INSTRUMENT OF GOVERNMENT 1

KINGSBURY PRIMARY SCHOOL

INSTRUMENT OF GOVERNMENT

EFFECTIVE 01/09/2018

 

 

 

 

PARENT GOVERNORS (3)

 

  1. Matthew Latham (Maths) 12/16 April 2016

    2. Miss Katie Tomlinson 18/22  March 22

    3. Mr David Smeaton 19/23  March 23

 

L.A. GOVERNORS (1)

 

Mr Les Owen 17/21  June 21

 

STAFF GOVERNOR (1)

 

Miss Lisa Fletcher 16/20 October 2020

 

HEADTEACHER (1)

 

Mrs Karen Hanson 18/22 December 2022

CO-OPTED GOVERNORS (4)

 

Mr Martin Eade (Finance) 15/19 August 2019

Mr Lee Greatorex (Health & Safety) 15/19 August 2019

Mr Dave Dunkley (Attendance) 15/19 August 2019

Mrs Janice Banks (S.E.N.) 15/19 August 2019

 

 

 

Top